Ortadoğu Gazetesi

BIST
99,835
%-3,45
USD
5,7592
%5,46
EUR
6,5041
%4,55
Altın
244,3980
%6,21

Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı: 49 kişi yaşamını yitirdi

DÜNYA / 2019-03-15

Yeni Zelanda'da iki camiye silahlı saldırı: 49 kişi yaşamını yitirdi

Yeni Zelanda’nın Christchurch ilçesindeki iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Saldırgan, saldırıyı sosyal medyada canlı yayınla paylaştı. Düzenlenen saldırılarda 49 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklandı. Saldırının ardından bölgede okullar tatil edildi, halkın camilerden uzak durması istendi. Saldırıya ilişkin 3'ü erkek biri kadın 4 kişi gözaltına alındı. Türkiye'nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin yaptığı açıklamada, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.
 
Christchurch’ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırı gerçekleştirildi.
 
Yeni Zelanda polisi, saldırıların ardından 3’ü erkek biri kadın 4 kişinin yakaladığını açıkladı.
 
Ölü sayısı 49'a yükseldi
 
Avustralya polisi, iki camiye gerçekleştirilen saldırıda ölü sayısının 49 olduğunu açıkladı.
 
 
Ardern: Bu saldırı millet olarak kimliğimizi yansıtmamaktadır
 
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, "Christchurch kentinde 2 camiye düzenlenen saldırılarda 20’si ağır 48 kişi yaralandı. Tarihte benzeri görülmemiş bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bu tarz ideolojilerin yeri değil burası. Yeni Zelanda’nın profili bu olay sonrasında hiçbir zaman değişmeyecektir. Bunun Yeni Zelanda'nın en karanlık günlerinden biri olduğu açık. Açıkçası, burada olanlar, olağanüstü ve benzeri görülmemiş bir şiddet eylemidir. Biri kadın 4 kişi yakalandı. Yeni Zelanda barışçıl bir toplum. Bu saldırı millet olarak kimliğimizi yansıtmamaktadır. Birçok Yeni Zelandalı bu olay sonrası şoka uğradı. Kesinlikle kimliğimizi yansıtmayan bir olaydır. Acil durum ilan edilmiş durumda. Failleri şiddetle kınıyor, lanetliyorum" dedi.
 
Saldırıyı canlı yayında paylaşmış
 
"Üzgünüz sarsılmış vaziyetteyiz, yakından konuyu takip ediyoruz"
 
Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Üzgünüz sarsılmış vaziyetteyiz, yakından konuyu takip ediyoruz." dedi.
 
 
'Siyah giyinmiş bir adam'
 
Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi'ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti.
 
Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi.
 
 
BRETTON TARRANT İSİMLİ SOSYAL MEDYA HESABINDAN SALDIRIDAN ÖNCE PAYLAŞILAN SİLAH FOTOĞRAFLARINDA, MÜSLÜMANLARA KARŞI MÜCADELE ETMİŞ TARİHİ KİŞİLİKLERİN İSİMLERİNİN SİLAHLARIN ÜZERİNE YAZILDIĞI GÖRÜLDÜ.
 
Operasyonlar sürüyor
 
Operasyonların sürdüğünü açıklayan Yeni Zelanda Emniyet Müdürü Mike Bush, hayatını kaybedenlerini sayısı ve kimliği hakkında herhangi bir bilgi paylaşımda bulunmayacaklarını söyledi. Saldırının ardından şehirde okullar tatil edilirken yollar kapatıldı. Hastanelerin sadece acil servislerinin hizmet verdiği kente, güvenlik birimlerinin alarma geçirildiği belertildi.

 
Yeni Zelanda polisinden uyarı
 
Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch kentinde cuma namazı esnasında 2 camiye yapılan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından polis, ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu.
 
Polis yetkilisi Mike Bush, Christchurch'ün Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi ve Linwood'daki camiye düzenlenen saldırıların ardından ülkedeki tüm camilere kapılarını kapatması uyarısında bulundu.
 
Bush, saldırının ardından vatandaşların camilerden uzak durması gerektiğini söyledi.

Etiketler:


 


İlgili haber

Yeni Zelanda'da camiye saldırı düzenleyen katil Türkleri de tehdit etmiş

Yeni Zelanda'da camiye saldırı düzenleyen katil Türkleri de tehdit etmiş

Yeni Zelanda'da camiye saldırıyı gerçekleştiren saldırganın, kendi YouTube sayfasından 70 sayfalık bir manifesto yayınlandığı ortaya çıktı.   5 silahla ...